Awards

 

Yarra Valley club members congratulate the following players for their on-field achievements:

 

2013               

Best & Fairest Best & Fairest Runner-up Coach’s Award
U12 Girls A Letitia Law Taysen Wilcox Emily Hughes
U12 A Jack Webber Will Rutley Will Adcock
U12 East Natalie Dermenzies Fletcher Adcock Jack Carah
U14 Girls Pennant Mollie McKenzie /

Laura Tolan

Imogen Wait Louise Lomas
U14 East Sam Eggleston George Hunt /

Ed Bond

Kirri Parkinson /

Xavier Jansz

U14 A Aidan Filshie Lachlan Watson Cameron Rutley
U16 Girls PNW Vicky Le Emma Burnett Claudia O’Callaghan
U16 PNW Benjamin Milne Jeremy Beresford Jaime McKenzie
U16 East Harrison Toomey Mia McConville Selina Gauder
State and Regional Representative Players
U12 SSV Victorian team
Girls: Katrina Filshie
U13 Boys: Sam Down (train on)
U14
Boys: Lachie Watson, Aidan Filshie (train on)
Girls: Michaela Lattanzio-Barns, Maddie Carman (train on)
U13 NW Tigers Girls: Katrina Filshie, Mollie McKenzie, Paige McPherson, Laura Tolan, Taysen Wilcox
Boys: Samuel Down, Thomas Dyall, Tom Meaden, Cameron Rutley, Kane Veliou, Nick Vines, Jack Webber
U15 NW Tigers Girls: Emma Burnett, Maddie Carman, Minna Davis, Isabella Ermacora, Claire Gay, Michaela Lattanzio-­Barns
Boys: Aidan Filshie, Anthony Madsen, Jonah Meaden, James O’Donoghue‐Hayes, Lachlan Watson
U17 NW Tigers Girls: Joanna Durkin, Caitlin Lattanzio-Barns, Jaime McKenzie, Soraya Soumitri

 

 

2012                    

Best & Fairest             Best & Fairest Runner-up Coach’s Award
U11 PNW  Will Rutley  Sam Baldwin  Tom Dyall
U11 East White  Archie Virgo  Josh Gray  Amelia Rothnie
U11 East Navy  Angus Buick  Natalie Dermenzies
Rueben Cohen-Miller
 Stella Theocharides
U13 A  James O’Donoghue-Hayes  Samuel Down  Michaela Lattanzio-Barns
U13 NW  George Hunt  Ed Bond  Max McConville
U13G A  Maddie Carman  Claire Gay  Imogen Wait
u15 PNW  Sam La Marca  Matthew Thomas
Patrick Smith
 Jeremy Beresford
U15 NW  Ben Milne  Dayne Rosler  Aleksandra Stapmann
U15G PNW  Emily Bannan  Abbey Vines  Tiana Koutsis
U17 A  Sam Cosgrave  Zach Meaden  Jaxom Busko
U17G PSE  Nayana Khurana  Isabella Stewart  Joanna Bennet
 State and Regional Representative Players
U12 SSV Victorian team
Boys: Sam Down; Girls: Katrina Filshie
U13 Victorian team Girls: Michaela Lattanzio-Barns
Boys: Aidan Filshie, Lachlan Watson
U13 NW Tigers Girls: Maddie Carman, Katrina Filshie, Claire Gay, Michaela Lattanzio-Barns, Laura Tolan
Boys: Samuel Down, Aidan Filshie, Jonah Meaden, Cameron Rutley, Nick Vines, Lachlan Watson
U15 Victorian team
Girls: Emily Bannan, Olivia Bell
U15 NW Tigers Girls: Emily Bannan, Olivia Bell, Caitlin Lattanzio-Barns, Kate McKenzie, Abbey Vines
Boys: Matthew Thomas, Mitchell Whinnen
U16 SSV Victorian team Boys: Zach Meaden
U17 Victorian team Kiran Arunasalam
U17 NW Tigers Boys: Kiran Arunasalam, Luke Burnett, Sam Cosgrave, Tim Fidler, Xavier Madden, Matt Meaden, Zac Meaden, Elliott Whinnen

 

 

 2011              

Best & Fairest             Best & Fairest Runner-up   Coach’s Award                 
 U11 N Sam Eggleston Natalie Dermenzies Seamus McLean
 U11 East Angus Green Ace Phipps Sam Baldwin
 U11 A Cameron Rutley Samuel Down James Brown
 U13 N Alex Martin George Hunt Ashley Hobbs
 U13G PA Isabella Ermacora Chloe Dean-Johns Eleanor Hassall
 U13 PNW Mitchell Whinnen Sean Tolan Raphael Aguilar
 U15N Joanna Bennet Luke D’Andrea Nathan Fraser-Schmuki
 U15G A  Sepideh Roshanaei Vicky Le Isabella Redman-Brown
 U15 A Zach Meaden Harry Minchin Xavier Madden
 U17G PA Elise Bannan Isabella Johnson Rebecca Salisbury
 U17 A Brenton Watson Ashley Bannan Lachlan Cooper
  State and Regional Representative Players
 U13 Victorian team Girls: Michaela Lattanzio-Barns 
VPSSA: Lachlan Watson
 U13 NW Tigers  Girls: Emma Burnett, Maddie Carman, Michaela Lattanzio-Barns, Kate McKenzie, Laura Tolan
Boys: Raphael Aguilar, Aidan Filshie, Jonah Meaden, Sean Tolan, Lachlan Watson, Mitchell Whinnen
 U15 Victorian team Girls: Emily Bannan
Girls Indoor: Emily Bannan, Olivia Bell 
Boys: Zach Meaden
Boys Indoor: Zach Meaden
 U15 NW Tigers  Girls: Emily Bannan, Olivia Bell, Nayana Khurana, Caitlin Lattanzio-Barns, Vicke Le, Jaime McKenzie, Isabella Redman-Brown, Abbey Vines
Boys: Tom Borland, Callum Filshie, Sam La Marca, Xavier Madden, Zach Meaden, Harry Minchin, Matthew Thomas
 U17 Victorian team U18 Boys: Kiran Arunasalum, Stephen Gale, Ashley Bannan, Mitchell Hope
VSSSA: Kiran Arunasalum, Stephen Gale
U18 Indoor: Ashley Bannan
Hockey Australia Squad: Kiran Arunasalum, Stephen Gale
 U17 NW Tigers Kiran Arunasalam, Ashley Bannan, Sam Cosgrove, Mitchell Hope, Matthew Meaden, Brenton Watson, Elliot Whinnen
 Club awards   
 Senior Junior Club Person Award Kinnersley Smith
 Just Hockey  Junior Sportsperson  Awards  Girls: Emily Bannan 
Boys: Kiran Arunasalum

010

 

2010

Best & Fairest Best & Fairest Runner-up Coach’s Award Best in Finals 
U11 N G George Hunt Aiden O’Callaghan Laura Tolan
U11 A Aiden Filshie Michaela Lattanzio-Barns Cameron Rutley
U13G A Caitlin Lattanzio-Barns Ruby-Rose Gibson-Haywood Mia McConville
U13 A Emily Bannan Sam La Marca Vicky Le
U13 N Patrick Smith Alex Hopper Andrew Gammon
U15G A Nayana Khurana Kiera Tarleton Isabella Johnson
U15 A Kiran Arunasalam Stephan Gale Tim Fiddler Sam Cosgrave
U15 N Lucas Veliou James McIntyre Zac Egglestone
U17G A Isabelle Lovel Michaela Bonetti Vishni Perera-Jainudeen
U17G P Emma Synan Tessa Budden Abbey Jacobs
U17 PNW Lachlan Cooper Ashley Bannan Lindsay Caples Ashley Bannan
State and Regional Representative Players
 U13 Victorian team Girls: Emily Bannan, Olivia Bell, Ruby-Rose Haywood
Boys: VPSSA; Mitch Whinnen
U13 NW Tigers  Girls: Emily Bannan, Olivia Bell, Emma Burnett, Roby-Rose Heywood, Caitlin Lattanzio-Barns, Michaela Lattanzio-Barns, Abbey Vines
Boys: Aiden Filshie, Sam La Marca, Jonah Meaden, Matthew Thomas, Mitchell Whinnen
U15 Victorian team
Kiran Arunasalum (best in tournament), Stephen Gale, Zac Meaden, Sam Cosgrave (Train On)
U15 NW Tigers  Girls: Isabella Johnson, Nayana Khurana, Jamie McKenzie, Isabella Redman-Brown, Rebecca Salisbury, Kiera Tarleton 
Boys: Kiran Arunasalum, Luke Burnett, Thomas Chadwick, Callum Filshie, Stephen Gale, Xavier Madden, Matthew Meaden, Zac Meaden, Harry Minchin, Sam Cosgrave
 U17 Victorian team
VSSSA (U16): Ashley Bannan, Mitchell Hope
U17 NW Tigers  Girls: Elise Bannan , Michaela Bonetti, Isabelle Lovel, Georgina McLay, Georgia Morsley, Marnie Netley, Stephanie Tait, Katharine Thomas 
Boys (Winners): Ashley Bannan, Mitchell Hope, Brenton Watson, Errol Whinnen, Bill La Marca
 Club awards    
 Rebel & Just Hockey Junior Sportspersons Goal scorer: Ashley Bannan (50)
 Just Hockey Clubperson  Girls: Isabelle Lovel
Boys: Kiran Arunasalam

 

010

 

Hookin2Hockey (H2H) progam for new junior players

10 years or under? Interested in hockey? Give it try by joining Yarra's Hookin2Hockey clinics. Find more information about the program on the Hookin2Hockey page under the Juniors menu.

Slideshow

News Archive